Ziemia Wałbrzyska

Przemysłowy Wałbrzych, kojarzony do niedawna wyłącznie z kopalniami, hutami i innymi dużymi zakładami, stał się sławny dzięki tajemnicy Złotego Pociągu. Czy Pociąg w podwałbrzyskich podziemiach naprawdę istnieje? – na razie nie wiadomo. Wiadomo jednak z całą pewnością, że Ziemia Wałbrzyska to jeden z najciekawszych przyrodniczo i kulturalnie zakątków Polski.

Aglomeracja Wałbrzyska Rowerem to wspólny projekt członków Lokalnej Organizacji Turystycznej "Aglomeracja Wałbrzyska"

Aglomeracja Wałbrzyska rowerem

Dzięki Lokalnej Organizacji Turystycznej "Aglomeracja Wałbrzyska" trasy rowerowe ziemi wałbrzyskiej możemy łatwo odszukać nie tylko przez www.dolnyslaskrowerem.pl, ale również poprzez witrynę bikesudety.pl. Aktualne wydarzenia, sprawdzeni organizatorzy turystyki i unikatowe trasy okolic Wałbrzycha i Gór Wałbrzyskich to najważniejsze elementy witryny. Zapraszamy! bikesudety.pl

Prawdziwy skarb Ziemi Wałbrzyskiej to materialne dziedzictwo kultury. Począwszy od Zamku Książ – jednego z najpiękniejszych i najbardziej okazałych w Polsce.

Zamek Książ

Dlaczego warto go poznać? Dla niesamowitej historii, bogatego dziedzictwa kulturowego, urzekającej przyrody, zdrojów i uzdrowiskowego klimatu, a także urozmaiconego górskiego terenu odpowiedniego zarówno dla rodzin z dziećmi, seniorów, jak i wymagających turystów – amatorów rowerów i sportów ekstremalnych. Z atrakcji turystycznych dla aktywnych warto wymienić liczne trasy piesze i rowerowe w obrębie malowniczych Gór Wałbrzyskich, wchodzących w skład Sudetów, gdzie spotkać można między innymi muflony, jelenie, sarny i dziki. Zimą na nartach pojeździcie w okolicach Jedliny-Zdroju, Rzeczki, Mieroszowa, Boguszowa-Gorców i Głuszycy. Ciekawostką jest całoroczny tor saneczkowy w Jedlinie-Zdroju. Ale prawdziwy skarb Ziemi Wałbrzyskiej to materialne dziedzictwo kultury. Począwszy od Zamku Książ – jednego z najpiękniejszych i najbardziej okazałych w Polsce, przy którym działa słynne Stado Ogierów – duży ośrodek jeździecki i sportów konnych, poprzez liczne średniowieczne zamki i ruiny (Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim, ruiny Zamku Radosno czy Zamku Cisy), aż po kompleksy wykutych w skale tuneli z czasów II wojny światowej, zwane podziemnymi miastami. Najważniejsze z nich to Kompleks Sztolni Podziemnych „Włodarz” i Podziemne Miasto Głuszyca. Nie sposób nie wspomnieć także o słynących z doskonałych leczniczych wód uzdrowiskach w Jedlinie-Zdroju i Szczawnie-Zdroju oraz Sokołowsku z jego piękną architekturą i specyficznym mikroklimatem.

Najciekawsze trasy