Karkonosze i Izery

Karkonosze, najwyższe pasmo Sudetów ze Śnieżką wznoszącą się na 1603 m nad poziomem morza, zachwycają od setek lat i aż trudno uwierzyć, że te góry są dziś tak mało w Polsce znane. Z kolei Góry Izerskie wraz z Pogórzem to najdalej na zachód wysunięta część polskich Sudetów. W malowniczym, urzekającym krajobrazie Izerów przeważają szerokie doliny i wzniesienia o wydłużonych, łagodnych stokach.

Zalesione stoki Karkonoszy, urzekające pięknem szerokie doliny i torfowiska zachęcają do pieszych i rowerowych wycieczek albo spędzenia kilku dni w jednym z pensjonatów czy gospodarstw agroturystycznych.

Karkonosze

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów krajobrazu Karkonoszy są niesamowite formacje skalne, wyrastające pośród lasu nawet na dwadzieścia pięć metrów. W sumie około stu pięćdziesięciu grup skalnych i pojedynczych skałek tworzy unikalny na skalę kraju zespół naturalnych, kamiennych rzeźb o różnorodnych formach i wysokościach, które ze względu na fantastyczne ukształtowanie i związane z nimi legendy przybrały indywidualne nazwy, jak Pielgrzymy, Słonecznik czy Końskie Łby. Niesamowite wrażenie robią także kotły lodowcowe, czyli ogromne skalne zagłębienia otoczone z trzech stron stromymi stokami. W Karkonoszach najbardziej spektakularne są dwa bliźniacze Śnieżne Kotły oraz Kocioł Wielkiego Stawu i Małego Stawu z pięknie położonym schroniskiem Samotnia. Jeśli dodamy do tego liczne potoki, wodospady z Wodospadem Kamieńczyka i Wodospadem Szklarki na czele oraz bogatą faunę, wśród której warto wymienić wilki, rysie czy muflony, otrzymujemy cudowną, bogatą krainę idealną na wakacyjny wypoczynek czy zimowe ferie. Karkonosze to jednak nie tylko przyroda i krajobrazy, ale także region pełen zabytków architektury i malowniczych miasteczek. Warto odwiedzić przepiękną Jelenią Górę z uzdrowiskowymi Cieplicami; Szklarską Porębę, wybraną przez Program III Polskiego Radia na Zimową Stolicę Polski, czy znany ze Świątyni Wang i licznie odwiedzany o każdej porze roku Karpacz. Widowiskowo prezentuje się też zamek Chojnik na Górze Chojnik nieopodal Jeleniej Góry.

Izerskie Garby

Góry Izerskie

Góry Izerskie wraz z Pogórzem to najdalej na zachód wysunięta część polskich Sudetów, przez którą przebiegają granice z Czechami i Niemcami. Najwyższym szczytem Gór Izerskich jest Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.), wznosząca się w Grzbiecie Wysokim. W malowniczym, urzekającym krajobrazie Izerów przeważają szerokie doliny i wzniesienia o wydłużonych, łagodnych stokach. Płynące przez nie cztery najważniejsze rzeki: Izera, Kwisa, Kamienica i Kamienna na niektórych odcinkach mają rwący nurt charakterystyczny dla rzek górskich, na innych łagodnie meandrują w typowo równinny sposób. Rozległe torfowiska, z których najstarsze mają nawet 10 tysięcy lat, są porośnięte wieloma unikalnymi gatunkami roślin, chronionymi dzięki czterem rezerwatom przyrody: „Torfowiska Doliny Izery”, „Krokusy w Górzyńcu”, „Grądy koło Posady” i leśno- kwiatowy rezerwat „Góra Zamkowa”. Góry Izerskie są atrakcyjne dla turystów przez cały rok. Zimą to mekka narciarzy biegowych z siecią doskonale utrzymanych tras po obu stronach granicy, dostępnych poprzez turystyczne przejścia graniczne, latem to region, w którym spotkać można wielu miłośników dwóch kółek. Duże fragmenty tych gór mają charakter spłaszczonych wierzchołków i dużych połaci niemal równego terenu, co daje doskonałe możliwości planowania zróżnicowanych tras rowerowych. Ruch turystyczny skupia się w dwóch miejscowościach: Świeradowie-Zdroju i w Szklarskiej Porębie, której częścią są Jakuszyce ze słynną Polaną Jakuszycką. Jest to także region niezwykle bogaty w zabytki. Warto zobaczyć typowe dla Łużyc budownictwo mieszkaniowe, którego wspaniałe przykłady zachowały się w okolicach Zgorzelca i Bogatyni. M.in. na rynku w Sulikowie znajdziemy dwa urocze drewniane domki z podcieniami, stanowiące fragment dawnej zabudowy całego placu. Warte odwiedzenia są dawne siedziby rycerzy i szlachty, zamki i ich ruiny. Na przykład Gryf, Wleń, Siedlęcin, Radomierzyce, Płakowice, Maciejowiec, czy piękny przykład włoskiego renesansu – pałac w Nawojowie Łużyckim. Potężny zamek Czocha, będący tłem dla licznych filmów, od komedii wojennych po ekranizację „Pamiętników Fanny Hill”, wznosi się dumnie ze swą monumentalną wieżą nad Jeziorem Leśniańskim. Wartych odwiedzenia jest także wiele miast, dość wspomnieć o zabytkach Lwówka Śląskiego, Nowogrodźca, Lubania, Zgorzelca czy Lubomierza, znanego również z Muzeum Kargula i Pawlaka oraz Festiwalu Filmów Komediowych.

Najciekawsze trasy